wrześniowe zmagania

Wrześniowe zmagania!

Wakacje dobiegły końca. W tym roku minęły niebywale szybko, być może dlatego, że kadra pedagogiczna bardzo mocno odczuła zmęczenie po zdalnym nauczaniu. Niestety naszym powrotom do szkół nadal towarzyszy niepewność i pytanie — jak ten rok będzie wyglądał. Będziemy uczyć stacjonarnie, zdalnie, a może hybrydowo? I chyba nie tylko takie rozterki pojawiają się w nauczycielskich głowach. Przyznam, że cały czas zastanawiam się, od czego zacząć pracę we wrześniu. Wypadałoby zintegrować dzieci, bo przecież dziewięć miesięcy siedziały w domach przed komputerami. Z drugiej strony martwię się o braki wiedzy. Niektórzy w ogóle nie pracowali. Czy wracać do materiału z poprzedniego roku? Czy na wstępie przygotować dla uczniów diagnozę? Czy może realizować bieżącą klasę i zaplanowany na nią rozkład materiału? Podstawa programowa nie została przecież odciążona. Wypadałoby zrealizować wszystkie trzy pomysły, tylko pytanie zasadnicze- kiedy?

Końcówka wakacji przyniosła niewielkie zmiany w kanonie lektur. Na forach nauczycielskich wrzało, tylko czy naprawdę słusznie. Po analizie wprowadzonych zmian doszłam do wniosku, że były one naprawdę kosmetyczne i na szczęście nadal w rozporządzeniu widnieje napis: lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela1. Cieszy mnie, że przynajmniej lektury uzupełniające mogę wybrać w porozumieniu z moimi uczniami. W tym roku szkolnym uczę jedną klasę czwartą, jedną szóstą i dwie siódme, i zdecydowałam się na omawianie z nimi następujących pozycji:

klasa 4 lektury:

Rene Gościnny Mikołajek;  Jan Brzechwa Akademia Pana Kleks; Janusz Christa Kajko i Kokosz. Szkoła latania; Roald Dahl Charlie i fabryka czekolady (lektura uzupełniająca); Carlo Collodi Pinokio (lektura uzupełniająca).

klasa 6 lektury:

Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy; John Flanagan, Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu; John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem; Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego wzgórza (lektura uzupełniająca); Irena Jurgielewiczowa, Ten obcy (lektura uzupełniająca); Renata Piątkowska, Która to Malala? (lektura uzupełniająca).

klasa 7 lektury:

Antoine de Saint-Exupéry, Mały książę;Adam Mickiewicz, Dziady cz. II; Charles Dickens, Opowieść wigilijna; John Keating, Stowarzyszenie umarłych poetów (film); Aleksander Fredro, Zemsta; Agatha Christie, Morderstwo w Orient Expressie; Ignacy Krasicki, Żona modna; Henryk Sienkiewicz, Latarnik;

         W klasach czwartych pierwsze lekcje poświęcam na poznanie uczniów. Zwykle proszę ich, by na pierwszej stronie narysowali swój portret i obok dopisali cechy charakteru, zainteresowania. Ja robię to samo na tablicy i prezentuję pracę jako pierwsza. Praca z czwartakami jest specyficzna. Polecam do lektury artykuł 7 rzeczy, o których warto wiedzieć, zaczynając pracę w klasie IV1. W klasach starszych rozdaję uczniom do uzupełnienia karty pracy autorstwa Sylwii Oszczyk. Bardzo lubię jej graficzne notatki nie tylko te związane z lekturami, ale też, np. Powakacyjnik i Wracam do szkoły, moje refleksje.

Lubię czytać ankiety wypełnione przez uczniów, ponieważ mogę się o nich całkiem sporo dowiedzieć!

Kolejne lekcje przeznaczyłam na treści z poprzednich klas, które nie zostały zrealizowane przez zdalne nauczanie. Z MEN-u otrzymaliśmy na ten rok dodatkowe godziny, tzw. godziny wspomagające, które zgodnie z rozporządzeniem nie są obowiązkowe. W większości szkół zostały one przeznaczone na przedmioty egzaminacyjne i wbrew zapowiedziom, wcale nie jest ich tak dużo. Realnie na każdą klasę przypada jedna godzina w miesiącu z każdego przedmiotu. Po dwóch latach nauczania w domach to jak igła w stogu siana… Problemem jest jeszcze ułożenie tych godzin w planie. Przez pandemię zmianie uległy godziny rozpoczęcia lekcji. Klasy starsze rozpoczynają zajęcia na 8 lub 8.50, klasy młodsze później. To wszystko miało służyć, bo odciążyć szatnie, szkoły, ale w rzeczywistości i tak o pewnej godzinie wszystkie klasy, i poziomy są razem w szkole. Dzieci i nauczyciele bardzo późno kończą lekcje. To problemy, które teraz nagminnie pojawiają się na forach nauczycielskich. Dręczą też rodziców, którzy martwią się o dzieci, które w czwartej klasie kończą lekcje o 18.

Zapowiada się trudny rok, ale póki co cieszmy się, że możemy uczyć stacjonarnie. W placówkach oświatowych wszystko zaczyna wracać do normy, wychowawcy planują wycieczki, wyjścia z klasami. Przygotowywane są też akademie i przedstawienia. Przez te dwa lata chyba każdy zatęsknił już za tymi dodatkowymi obowiązkami. Wkrótce napiszę, jakie zajęcia ja prowadzę z moimi uczniami i jakie plany mam na ten rok szkolny.

Powodzenia życzę w nowym roku szkolnym! 🙂 

Karolina.

Nauczyciel w szkole podstawowej, klasy IV- VIII. Napisz do mnie na adres karolina@pakadlabystrzaka.eu!

Źródła:

1. http://lekcjepolskiego.pl/2019/09/7-rzeczy-o-ktorych-warto-wiedziec-zaczynajac-prace-w-klasie-iv/ [dostęp: 30.08.2021]
2. https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/zmiany-w-kanonie-lektur–rozporzadzenie-podpisane [dostęp: 2.09.2021]

Jesteście zainteresowani innymi materiałami na rozpoczęcie roku szkolnego?

Oto kilka z nich:

Przewiń do góry
Czarny tydzień